



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | CAN |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Channel Type | Unidirectional |
| Number of Transceivers | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Receive Buffers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 1 |
| Isolated Power | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V, 4.75 V to 5.25 V |
| Operating Supply Current | 70 mA |
Stock: 1793
Distributors
pcbx
Unit Price$4.62431
Ext.Price$4.62431
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.62431 | $4.62431 |
| 10 | $3.57360 | $35.73600 |
| 25 | $3.31029 | $82.75725 |
| 50 | $3.16341 | $158.17050 |
| 100 | $3.02303 | $302.30300 |
| 300 | $2.91110 | $873.33000 |
| 500 | $2.80331 | $1401.65500 |
| 1000 | $2.71611 | $2716.11000 |
| 3000 | $2.62039 | $7861.17000 |
| 5000 | $2.52803 | $12640.15000 |
